KOKU YAYILIMINDAKİ ETKENLER

Hepimiz bulunduğumuz ortamda, ortamın ambiyansına göre bize hoş gelen bir koku duymak isteriz. Bu amaçla çeşitli yöntemlerle yaşam alanlarımızı kokulandırırız.

Bambu çubuklu oda kokuları, makine ile kokulandırma, sprey yöntemiyle kokulandırma gibi.

Fakat bazen koku yayılımı bizi yeterince mutlu etmez ve ilk olarak kullandığımız ürünün kalitesini sorgularız.

Acaba aldığımız ürün / hizmet yeterince kaliteli değil mi?

 

Kokunun Fark Edilmesindeki Etkenler

HAVA SICAKLIĞI: Koku yayılımında önemli bir etken olan hava sıcaklığı çoğu zaman dikkate alınmaz ve ortamın kokulandırılmasında geçen ay ile bu ay arasında (ya da bir hafta önce ile bugün arasında )  neden bir fark yaşandığı sorgulanabilir. Özetle hava sıcaklığı koku yayılımında önemli bir etkendir. Sıcak havada koku molekülleri sürekli olarak yer değiştirir. Hava ne kadar sıcaksa moleküllerde o kadar kolay ayrışıp havaya karışır. Dolayısı ile sıcak havada (sıcak ortamda) koku daha etkili bir biçimde yayılır.

BAMBU ÇUBUK VEYA FİBER ÇUBUK: Çubuklu oda kokularında kokunun iyi yayılmasını sağlayan şey bambu çubuğun gerçek bambudan üretilmesi veya fiber çubuk kullanılmasıdır. Fiber çubuklar bambu çubuğa göre kokuyu daha etkili yayar. Bunun yanı sıra farklı maddelerden yapılmış çubuklar kokuyu yeterince yaymaz.

KİŞİNİN KOKU ALGILAMA YETİSİ: Üst solunum yollarında yaşanan bir rahatsızlık koku algımızı düşürebilir. Ayrıca anosmi (koku duyusunun tamamen kaybolması) hastalığı bulunan kişiler kokuyu algılayamazlar.

ORTAMDA KALMA SÜRESİ: İyi veya kötü kokuyu ortama ilk girdiğimizde kesin bir şekilde algılayabiliriz. Fakat bu bir müddet sonra keskinliğini yitirir ve burnumuz kokuya alışır. İlk girdiğiniz anda kokuyu duyumsamanızla aynı ortamda yarım saat sonra kokuyu duyumsamanız aynı etkide olmaz.

Kaliteli Ürün

Tabi ki ürün kalitesi koku algılanmasında büyük önem taşır. Kaliteli ve yeter miktarda esans kullanılan her çubuklu oda kokusu ortamı kokulandıracaktır. Makine ile kokulandırmada ise hem makine kalitesi hem de esans kalitesi önemlidir.

Alan Büyüklüğüne Göre Ürün Seçimi

Metrekare büyüklüğüne göre Dodo Kozmetik satış ekibinin tavsiye edeceği kokulandırma yönteminin kullanılması doğru olacaktır. Dodo kozmetik geniş alan kokulandırma makinemiz 250-300 metrekarelik bir alanı rahatça kokulandırmaktadır.  Bunun yanı sıra çubuklu oda kokuları ve sprey kokularda Dodo Kozmetik tarafından üretilip satılmaktadır.

Leave a comment